Artikkelit
Pentti Tuoviselle
06.04.1991, Savon Sanomat
Vastine Tuovisen ärähdykseen TERVE-pakinaani: Savuton KYS Huumeeton Suomi
Pentti Tuoviselle
Sinä kirjoitat ennen kuin ajattelet, siinä on varmasti tekstisi tuoreuden salaisuus. Eläkeukko voi päästellä kynästään mitä vain. Minun on pakko ajatella ennen kuin kirjoitan. Toivottavasti lukija saa ajatuksen juurta, myös minun jutuistani.
Sain pääsiäislauantain vuodatuksesi tänne Provenceen vasta 3. 4. Siksi vastaan myöhässä. Tupakka- ja huumeasiaan palaan yksityiskohtaisesti kotiinpaluuni jälkeen. Ennakkoon totean, että minulla ei lääkärinä, ei yliopiston opettajana eikä kunnallisena luottamusmiehenä ole varaa perusteettomiin huitaisuihin. Usko se, Pentti!
Sinun pakinasi viesti pääsiäisen päähenkilölle oli tyylillesi uskollinen. Jos ihmisten, ihmiskunnan aiheuttama kaaos täällä maan päällä olisi ristille nousulla kuitattavissa ja korjattavissa, niin meitä uhrautujia olisi tuhansia vaikka tietäisimme, ettemme palaa kolmantena emmekä minään muunakaan päivänä.
Tämä meidän sotkumme ei ole sinun eikä minun voimin selvitettavissä. Yhdessä tässä on yritettävä.
In absentia
ESKO LÄNSIMIES