Artikkelit
Tulehdustautien monet muodot
13.02.1995, Savon Sanomat
TERVE! -palsta
Tulehdustautien monet muodot
Viime keväänä kirjoitin palstallani siitä, että Yhdysvalloissa kotikissat olivat siirtäneet paiseruttoa jyrsijöistä ihmisiin. Moni lukijani ihmetteli, miksi käsittelin palstallani niin kaukaista asiaa kuin "mustaa surmaa". Varsinkaan en olisi saanut osoitella ihmisen rakasta lemmikkiä vakavan sairauden välittäjäksi.
Intiassa puhjennut paise- ja keuhkorutto-epidemia osoitti lukijoilleni, että aiheeni on ajankohtainen. Jatkan infektio- eli tulehdussairauksista, koska aihe on niin kovin tärkeä ja ajankohtainen.
Ensimmäiseksi on muistutettava, että taudinaiheuttajat, bakteerit ja virukset, ovat ihmistä etevämpiä muuntautumiskyvyssään. Lääketieteen avulla emme "voita" tulehdustauteja, meidän on opittava elämään mikrobien kanssa. Ne ovat olleet olemassa ennen ihmistä ja tulevat jatkamaan olemassaoloaan vielä sitten kun maapallo, ihmisestä nyt puhumattakaan, on hajonnut maailmankaikkeuteen!
Väitteeni voi tuntua uskomattomalta, mutta ilmeisesti jokin osa mikrobeista kykenee selviytymään planeettojen ja tähtien välisen avaruuden olosuhteissa, purjehtimaan toisiin aurinkokuntiin. Tätä asiaa tutkitaan suomalaistenkin veronmaksajien rahoilla Euroopan Avaruusjärjestössä.
British Medical Journalin numerossa 5.11.1994 on raportti lasten leukemiaepidemiasta 1940-luvun loppuvuosina Englannissa. Siellä todettiin noin 50 %:n lisääntyminen lasten leukemiassa niillä maaseutu-alueilla, joille siirrettiin eniten ihmisiä suurista kaupungeista pommituksia pakoon. Näitä "evakkoja" oli miljoonia, ja leukemian raju lisääntyminen maalaislasten keskuudessa johtui tutkijaryhmän mukaan siitä, että kaupunkilaiset voivat mukanaan suuren joukon pöpöjä, joille olivat itse vastustuskykyisiä, mutta joita vastaan maalaisserkut eivät olleet immuuneja. Tutkijat arvelevat saman ilmiön selittävän ydinvoimaloiden ja öljyteollisuuden ympärille rakennettujen uusien asutuskeskusten lasten sairastumiset.
Historiasta on tuttua eskimoiden, intiaanien, Australian ja monien muiden "alkuasukkaiden" kohtalo eurooppalaisten vapauttaessa heidät pakanuuden, ontaisuuden, vapauden asettamista kahleista.
Aidsin aiheuttajan eli HI-virusepidemian todennäköisin syy on eurooppalaisten siirtomaaisäntien aiheuttama afrikkalaiskylien asukkaiden siirtyminen kaupunkeihin, Siellä satoja vuosia hallinnassa ollut infektio roihahti liekkeihin ja on nyt tuhoamassa erityisesti Afrikan ja Kaakkois-Aasian kansoja.
Suomen pääkaupunkiseutu on monien syöpien suhteen maamme mustinta aluetta. Ovatkohan sadat tuhannet maalta kaupunkeihin muuttaneet ihmiset altistuneet väestökeskittymissä muhineille pöpöille? Mielenkiintoista olisi selvittää 1960-luvun muuttoaallossa Etelä-Suomen kaupunkeihin ja Ruotsiin muuttaneiden sairauskirjo. Ehkä tämä lähiösukupolvi maksaa edelleen, vielä vuosikymmenien jälkeen, suuren yhteiskunnallisen murroksemme kustannuksia.
Aasialais-influenssa on pian päättyvällä vuosisadallamme aiheuttanut neljä pandemiaa eli koko maapallolle levinnyttä epidemiaa. Viimeiset kolme olivat vuosina 1957, 1968 ja 1977. Seuraava epidemia on ehkä jo alkanut. Edelliset "aasialaiset" syntyivät Kaakkois-Aasiassa virusten muuntuessa, kun ihmisten, sikojen ja ankkojen välillä on paljon kanssakäymistä. Onko sikojen ja kanojen kasvattaminen jättisuurissa yksikössä kemiallisten aineiden avulla ja kuljettaminen tuhansien kilometrien päähän elävänä uhka meidän kaikkien terveydelle?
Hampurilaisissa käytetyn lihan huolimaton kypsentäminen aiheutti satojen ihmisten sairastumisen vakavaan ripuli- ja munuaissairauteen Yhdysvalloissa (JAMA 2.1. 1994). Liha on kotonakin kuumennettava kypsäksi. Raa'an lihan valmistuksessa käytetyt veitset, astiat ja leikkuulauta sekä tietenkin kädet on puhdistettava erittäin huolellisesti. Jokainen raaka lihapala voi olla vaarallinen terveydellesi!
Muuten, englantilainen tutkija varoittaa (Lancet 8.10.1994), että emme voi olla varmoja siitä, etteivätkö kotikissojen leukemian ja kissa-aidsin aiheuttavat virukset voisi tarttua äidin vatsassa olevaan vauvaan ja pieniin lapsiin. Siksi lasten ja raskaana olevien naisten tulee välttää kuumesairaita kissoja.